Androgenowe łysienie najczęściej występuje przede wszystkim u mężczyzn. Pierwsze objawy zauważalne są już po ukończeniu 20 roku życia i nasilają się po 40.
Niestety, ale łysienie androgenowe jest problemem, który wpływa na wygląd człowieka, a także na jego samopoczucie. Choroba ta dotyka głównie mężczyzn, ale również z tym kłopotem mają problemy również kobiety.
Czym jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe jest chorobą którą powoduje utratę włosów wskutek nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu. Wpływa on negatywnie na mieszki włosowe.
W ten sposób faza wzrostu włosów ulega skróceniu i są one osłabione, a także bardzo często wypadają. Nadwrażliwość na dihydrotestosteron jest również dziedziczne. Pierwsze skutki objaw u mężczyzn można zauważyć już na skroniach. Na początek pojawiają się zakola, a z biegiem czasu włosy zaczynają wypadać.
Czy z tą chorobą mają również problemy kobiety?
Niestety łysienie androgenowe pojawia się także u kobiet i spowodowane jest najczęściej dużym stężeniem hormonów męskich w porównaniu z żeńskimi. Problem dotyka kobiety, które są już po 30 roku życia. Włosy zaczynają wypadać w środkowej części głowy a te, które odrosną będą cieńsze i rzadsze, co wygląda bardzo nieestetycznie.
Łysienie może być spowodowane:
- brakiem witaminy dla rozwoju włosów,
- zakaźnymi chorobami,
- zaburzeniami hormonalnymi,
- stresem fizycznym i psychicznym.
Jak wyleczyć łysienie androgenowe?
Kiedy pojawiają się bardzo duże problemy wypadania włosów to jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z dermatologiem. Taką chorobę można leczyć farmakologicznie, ale również chirurgicznie.
Można zastosować specjalne leki na łysienie androgenowe i taka kuracja będzie trwała nawet kilka miesięcy. Pomoże to zwiększyć przepływ krwi i udrożnić wszystkie kanały, które odpowiedzialne są za dotlenienie mieszków włosowych. Preparaty wzmacniające strukturę włosa i pozwolą na to, aby odrastały one grubsze i dłuższe.