Przeszczepy włosów to zabiegi chirurgii plastycznej, które polegają na tym, aby pobrać mieszki włosów i przeszczepić je w określone miejsca, które zostały dotknięte chorobą łysienia. Takie rozwiązanie pozwala zagęścić przerzedzone włosy.

W dzisiejszych czasach stosuje się bardzo nowoczesne metody przeszczepu włosów, które są niezwykle skuteczne i dają bardzo dobre efekty.

Kiedy stosuje się przeszczepy włosów?

kobieta przed zzabiegiem przeszczepu wlosówWypadanie włosów jest procesem naturalnym, ale w niektórych przypadkach proces ten jest bardzo nasilony i odrastanie włosa jest zaburzone. Wtedy następuje choroba łysienia.

Transplantacja włosów to jeden z najlepszych sposobów na radzenie sobie z łysieniem na głowie. Taki zabieg może być również wykonywany na twarzy, czy innych częściach ciała. Większość pacjentów wykonujących takie zabiegi to głównie mężczyźni, ale problem łysienia dotyka także kobiet.

Na czym polega przeszczep włosów?

W pierwszym etapie pobiera się włosy z miejsca, które dobrze sobie radzą i nie zostały dotknięte chorobą łysienia. Najczęściej u większości pacjentów pobiera się włosy z tyłu albo z boku lub nawet pobiera się je z klatki piersiowej, a nawet pleców.

W drugim etapie wykonywania zabiegu włosy zostają przeszczepione w miejsca, które zostały dotknięte chorobą łysienia. Najczęściej włosy zostają wszczepione w skórę na głowie, ale również mogą być przeszczepione do brody i wąsów.

Do takiego zabiegu wykorzystuje się:

  • metodę FUT/strip,
  • metodę FUE,
  • metodę BHT,
  • metodę S.A.F.E.R.

Jak przygotować się do zabiegu transplantacji włosów?

Już tydzień przed planowanym przeszczepem włosów pacjenta musi wykonać wszystkie podstawowe badania, które zlecił lekarz. Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, sprawdza się poziom glukozy we krwi i bada się układ krzepnięcia.

Po zabiegu w miejscu przeprowadzonej operacji mogą występować obrzęki i zasinienie. Dlatego lekarz najczęściej przepisuje dla pacjenta odpowiedni antybiotyk w formie aerozolu. Warto również dodatkowo stosować zimne okłady.