Bardzo ważne jest to, aby blat kuchenny, który chcemy zamówić miał odpowiednią wysokość, dokładnie dopasowaną do wzrostu użytkowników. Współczesne blaty najczęściej znajdują się na wysokości 90 cm nad podłogą.

Nowoczesny blat do kuchni musi być:

  • Odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • Odporny na wilgoć,
  • Odporny na wysoką temperaturę.

Jaki jest najtańszy blat kuchenny?

tani clat kuchenny w szarej zabudowieZa najtańszy blat kuchenny uważany jest blat laminowany z postformingu. Jest to również najczęściej wybierane rozwiązanie.

Blat kuchenny z postformingu posiada zaokrąglone krawędzie i wykończony jest specjalnym materiałem, aby zapobiegać zawilgoceniu. Laminowany blat kuchenny jest materiałem bardzo trwałym, dodatkowo odpornym na odbarwienia i ścieranie.

Klienci mogą również zdecydować o wyborze odpowiedniego koloru. Dostępne są imitacje kamienia naturalnego, ale także drewno. Dużą zaletą takiego blatu jest również niska cena.

Kuchenny blat z kamienia naturalnego czy drewna?

Wielu właścicieli nieruchomości decyduję się na to, aby blat kuchenny został wykonany z kamienia naturalnego, który jest twardy i nie nasiąka wodą. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się granit i marmury. Blaty z kamienia są również bardzo trwałe.

Popularne stają się także blaty kuchenne wykonane z drewna klejonego. Do produkcji takiego blatu używa się różnego rodzaju drewna. Można zastosować:

  • sosny,
  • dąb,
  • buk,
  • jesion,
  • mahoń.

Blaty kuchenne z drewna muszą być odpowiednio impregnowane środkiem posiadającym atest spożywczy, ponieważ mają kontakt z żywnością. Od czasu do czasu można być również odświeżane za pomocą papieru ściernego.

Blat do kuchni z płytek ceramicznych

Najbardziej odporne na uszkodzenia i wilgoć są blaty wykonane z płytek ceramicznych. Klienci mają do wyboru bardzo dużą ofertę różnej ceramiki, dzięki czemu można skomponować blat o indywidualnej strukturze.

W ten sposób mamy pewność, że będzie on niepowtarzalny. Brzegi mogą zostać dodatkowo oklejone listwą aluminiową. Takie blaty wyglądają bardzo oryginalnie.