Odgrzybianie klimatyzacji jest bardzo istotnym aspektem regularnego serwisu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat skutecznych metod tego działania.

Kiedy wykonać odgrzybianie klimatyzacji?

Wielu kierowców zastanawia się, kiedy powinno się wykonywać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Przede wszystkim to działanie warto rozważyć w przypadku zakupu używanego samochodu. Bardzo często nie jest wiadomo, kiedy była czyszczona klimatyzacja w używanych pojazdach. Dlatego warto ją oczyścić w sposób samodzielny oraz pamiętać o regularnym serwisie. Regularne odgrzybianie klimatyzacji jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Odgrzybianie klimatyzacji powinno się również rozważyć w przypadku pojawienia się z niej nieprzyjemnego zapachu, na przykład wilgoci.

Jak często wykonywać odgrzybianie klimatyzacji?

Klimatyzację w samochodzie powinno się wykonywać w sposób regularny. Zalecane jest odgrzybianie klimatyzacji raz na dwanaście miesięcy. Zabieg ten najczęściej wykonuje się na wiosnę, gdy powietrze na zewnątrz nie jest tak wilgotne, jak podczas jesieni i zimy. Na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych mają bardzo duży wpływ warunki pracy klimatyzacji. Jednak szczególną uwagę zwraca się również na wilgoć w powietrzu. Dlatego odgrzybiania lepiej nie robić na jesień i w zimie. Lepszym rozwiązaniem będzie poczekanie do wiosny.

Sprawdź Skuteczne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Ultradźwiękowe odgrzybianie klimatyzacji

Wśród różnych sposobów odgrzybiania klimatyzacji można wyszczególnić metodę z zastosowaniem ultradźwięków. W tym sposobie używany jest specjalny rozpylacz, dzięki któremu możliwe jest wpuszczenie substancji czynnej do kanałów wentylacyjnych. Substancja czynna ma właściwości dezynfekujące, dlatego dzięki niej możliwe jest usunięcie z wnętrza układu drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, grzyby oraz roztocza. Metoda ultradźwiękowa umożliwia również wpuszczenie do kanałów wentylacyjnych substancji niwelującej nieprzyjemne zapachy.

Odgrzybianie klimatyzacji: ozonowanie

Kolejną skuteczną metodą odgrzybiania klimatyzacji jest jej ozonowanie przy użyciu takich urządzeń jak ozonatory. W tej metodzie nie są stosowane żadne środki chemiczne, dlatego po wykonaniu odgrzybiania klimatyzacji nie pojawia się chemiczny zapach. Ozonatory wytwarzają ozon, który jest wprowadzany do kanałów wentylacyjnych. W skuteczny sposób niszczy wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze, które znajdują się we wnętrzu klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji pianką

Odgrzybianie klimatyzacji może być również wykonywane z zastosowaniem specjalnej pianki dezynfekującej. Pianka dostępna jest w sprzedaży w postaci aerozolu. Dołączona jest do niej elastyczna rurka, która jest wykorzystywana do wprowadzenia substancji do kanałów wentylacyjnych. Ta metoda najczęściej używana jest przez osoby, które pragną w samodzielny sposób oczyścić klimatyzację w swoim pojeździe. W tym przypadku należy pamiętać, aby umieścić substancję możliwie najgłębiej. Warto powierzyć odgrzybianie klimatyzacji profesjonalistom, ponieważ samodzielne działanie może okazać się niewystarczająco dokładne.